Valentýn: Jste skutečně zamilovaní nebo jste citově závislí?

Sdílej na Google+


Blíží se Valentýn, tak jedno téma o lásce. Jak často si myslíte, že jste zamilovaní? Za jak dlouho si myslíte, že se vytratí city lásky k druhému? Po několika týdnech, měsících nebo snad až letech? Už jste si někdy mysleli, že jste zamilovaní, nicméně jste zjistili, že spíše jen někoho”potřebujete” cítit vedle sebe?

Zkuste si sami upřímně nejprve odpovědět na několik otázek: 

 • Zkoušíte si představit, jak moc jste zamilovaní do určité osoby? 
 • Zjistili jste z minulých vztahů, že máte tendenci idealizovat si partnera? 
 • Myslíte si, že si v nich promítáte spíše to, jak chcete aby byli, než jací skutečně jsou? 
 • Soustředíte se spíše na to, jak s vámi partner zachází, než jaký je ve skutečnosti uvnitř? 
 • Ohromí vás spíše na partnerovi to, že se cítíte být díky němu zvláštní a jedineční? 
 • Už jste vašeho partnera někdy nařkli z toho, že je zodpovědný(á) za vaše štěstí, hodnoty a bezpečnost? 
 • Cítíte úzkost nebo panikaříte, když nejste se svým partnerem, nebo když on nebo ona vám nezavolá, když to očekáváte? 
 • Máte váš vnitřní “seznam očekávání” – co musí váš partner mít, abyste se cítili být touto osobou milovaní a v bezpečí? 
 • Máte pocit, že nemůžete bez této osoby žít? 
 • Jste vyděšení při pomyšlení, že tuto osobu ztratíte? 
 • Máte pocit prázdnoty uvnitř vás samotných, do doby než s vámi váš partner opět je, do doby něž vám věnuje pozornost a uznání? 
 • Žárlíte na vašeho partnera, na to s kým je, co právě dělá? 
 • Vnímáte vašeho partnera majetnicky, že toto je “váš” partner? 
 • Snažíte se mít kontrolu nad tím, co váš partner dělá nebo nad tím, co chcete aby dělal (a)? 
 • Je pro vás těžké druhého opustit z toho důvodu, že byste se cítili příliš prázdně a osamoceni?

Emocionální závislost 

"Láska", která pochází ze strachu a z obav, není láska - to je pouhá potřeba nebo touha. V tomto případě mluvíme o tzv. “emocionální závislosti”, která vzniká z naší z vnitřní prázdnoty. Tato naše vnitřní prázdnota se objeví pokaždé, když se příliš vzdálíme sami od sebe – od svého středu, když se vzdáme sami sebe, když se jednoduše moc nemáme rádi. Chybí nám na prvním místě láska sama k sobě. Proto hledáme něco, co vyplní naši vnitřní prázdnotu, onu díru. Následně očekáváme, že tuto naší prázdnotu (vnitřní potřebu) nějak zaplní náš nový partner, tak abychom se opět cítili být milovaní a v bezpečí. 

Jakmile nicméně vašeho partnera uděláte zodpovědným/(ou) za vaše štěstí, za vaše bezpečí a za to, jak sebe sami ceníte, tak se ruku v ruce tomuto budete vždy snažit nad tím mít i kontrolu: Budete se jej/jí snažit přimět k tomu, aby vás miloval/(a) tak, jak vy si představujete, že chcete být milováni

Je absurdní a naprosto nemožné mít kontrolu nad druhým člověkem. Druhého člověka nezměníte. Změnit můžete pouze sami sebe a váš postoj, emoce a myšlenky. 

Láska 

Neexistuje nic, co kontroluje nebo řídí lásku. Zde je moje interpretace lásky: Láska je to, co podporuje vás samotné a nejvyšší dobro vašeho partnera - což znamená, že nemáte žádný důvod snažit se kontrolovat druhého nebo nemáte snahu přivlastňovat si jinou osobu. 

Láska je o rozdávání a sdílení - ne o získávání. Láska není nějaká potřeba. Když někoho milujete, budete hluboce oceňovat jeho vnitřní vlastnosti - vlastnosti, které neodejdou a nezmizí pryč s časem. V lásce jdou do pozadí povrchní kvality vzhledu, peněz a moci a do popředí vystoupí hlubší, trvalé kvality srdce a duše. Nepleťme si lásku ani s tělesnou přitažlivostí. 

Dle mého názoru je výzvou skutečné lásky to, že nemůžete na nějaký čas chtít získat lásku druhého člověka a zároveň být milujícím člověkem. Vaše zaměření se na získání lásky vždy povede k uzavření vašeho srdce a ke snaze kontrolovat, což zabíjí pravou lásku. Zaměříte-li více svou pozornost na to být sami ve stavu lásky (angličtina má pro to hezký výraz: “being loving”) a na to učit se milovat sám/sama sebe a vašeho partnera v daném okamžiku, kdy jste právě spolu, učíte se otevírat druhému vaše srdce.

 1. Až se rozhodnete být sami sebou v lásce, budete v prvé řadě milovat plně sami sebe se všemi neduhy, nedokonalostmi a i ostatní lidi stejným způsobem, zažijete opravdovou lásku. 
 2. Až budete milovat sami sebe – vaši vlastní krásnou, nádhernou podstatu vás samotných - pak můžete spatřit a milovat podstatu jiného člověka.
 3. uvidíte a oceníte sami sebe, nestanete se citově závislí na vašem přání získat lásku, ať už v jakékoli formě emocionální závislosti. 
 4. začnete milovat sami sebe, budete mnohem méně náchylní k někomu, kdo k vám přistoupí a s jejich snahou strhnout vaši pozornost a snahou abyste se cítili být jimi schváleni. 

Když sami sobě dáte onu pozornost a uznání, které potřebujete, pak je to mnohem snazší rozpoznat, když se někdo snaží s vámi zaskórovat nebo zda –li se skutečně zajímá o to, kdo ve své podstatě jste.

Klíčem k zamilování a k tomu zůstat v lásce, je nejprve naučit se milovat sám/sama sebe!


Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

  Komentář na Bloggeru
  Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat