Jak zastavit nadmíru myšlenek? /4 praktické rady, jak na to/

Sdílej na Google+

Co je to za stav, když jste zahlceni myšlenkami? Je to to, když moc přemýšlíte? Je to to, že máte moc starostí? Být zahlcen myšlenkami je stav, do kterého se dostaneme celou řadou souvislých i nesouvislých cyklů myšlenek a ty v nás vyvolají starosti v momentě, kdy to vůbec není na místě. Bojíme se, co bude zítra. Stále přemýšlíme o tom, zda nás má náš partner rád, či nikoli. Zda zvládneme dané zkoušky, které budou až za měsíc, atd., atd. Víte, o čem mluvím? 


Vnímáme každou maličkost - od prkotin, kdy se nám nepodaří získat nazpět nějaký text, až po to, kdy se někdo na nás zamračeně podívá a my si to interpretujeme jako hrozbu. My lidé to máme od přírody záměrně takto nastaveno. Nicméně na rozdíl od jiných živočichů můžeme ovládat své myšlenky a i jejich rozsah za účelem našeho zaměření se tak, abychom zastavili jakékoliv myšlenky o obavách a úzkostech dřív, než vůbec k takové skutečné situaci dojde. Máme tu moc, máme možnost volby, o čem chceme přemýšlet. 

1. Vnímejte širší souvislosti. 

Zrcadlete vše směrem zevnitř ven. V každém případě se můžete sami na sebe podívat z vrchu a snažit sebe vnímat z jakéhosi objektivního hlediska. Pokud budete cítit, že jste zahlceni nespočtem svých povinností, vyjměte váš pohled na věc z dané rovnice. Vyčistěte svou mysl, pokuste se na chvíli stát se prostorem, kde zrovna jste. Podívejte se se na to, na čem zrovna pracujete jako na větší obrázek toho, co chcete ve svém životě a čeho ve skutečnosti chcete dosáhnout. Je to, na čem právě teď pracujete, vaší vášní? Pokud tomu tak není, pokuste se posunout na vaší cestě o kus dál blíže vašemu cíli, aby vám to skutečně dávalo větší radost! 

2. Zůstávejte v přítomnosti. 

Toto je dost důležité ve všech aspektech našeho života. Být si plně vědom/á toho, co se právě děje i v širších souvislostech a s nadhledem. Být plně soustředěný/á a přítomný/á zabere energii a plnou naší spolupráci: zapojení těla a i právě mysli. Nicméně má to pozitivní stránku věci, dostane nás to úplně na jinou plnější a více prožitkovou úroveň vnímání našeho života. Už jste se setkali s někým, kdo vám připadal, že toho zažil několikanásobně více než vy? Zamyslete se, měl onen člověk snad více času než vy? Pokud se soustředíme na každý bod v interakci s okolím a neulítáme v myšlenkách do sféry "co kdyby" a "ale tenkrát" a podobně, dostáváme se do kritického stavu nezahlcení myšlenkami.  
V momentě, kdy jsme během konverzace již zahlceni a ztraceni v celé koloně jiných myšlenek, a náš rozhovor s druhým člověkem nadále pokračuje, nemáme vůbec šanci takovýto bezmyšlenkovitý stav "teď a tady mimo mysl" zažít. A minimálně to ani není fér vůči druhé straně, se kterou se bavíme. Pak kolikrát ani nevíme, co daný člověk říká a o čem vlastně vcelku vůbec mluví. Důsledkem je, že naši energii nevracíme zpět, pokud nejsme plně zapojeni do naší konverzaci s druhými lidmi. Zůstaňte přítomni s druhým člověkem, zhluboka se nadechněte a narovnejte záda pokaždé, když vnímáte, že myšlenkami utíkáte pryč z dané konverzace. 

3. Staňte se osobou činu.

Dělejte to, co jste řekli, že uděláte, protože čin je daleko hlasitější než slova. Pokud máte plán nebo něco, o čem jste hovořili, že vybudujete, postavíte nebo zrealizujete, udělejte to. Zhmotněte vaše nápady, dejte jim život! Nekoukejte přitom na ostatní, co ti si budou myslet. To už je další vámi vytvořený cyklus myšlenek, který ... to už již víte, co to znamená, že? Jste geniální tvůrce, to je to, proč jsme zde. Když jsme v módu tvoření, tak se tato naše koncentrovaná energie stává velice silnou a je tím hybatelem v nás, který nám dá vše, co daný den potřebujeme. Když tvoříme, nepřemýšlíme zbytečně, myšlenky nám neutíkají. Všechny vynálezy, všechny věci, stroje a technologie, které dnes a denně používáme byly jednou pouhou myšlenkou, kterou jsme dokázali zhmotnit. 

4. Pusťe vše; nalezněte usmíření v neznámém. 

Není zatím v našich silách vědět všechno, že? Nalezněte vnitřní usmíření v tom, co neznáte. Od přírody nejsme bytostmi, které by od přírody měli na vše odpověď. Jsme zde, abychom si pokládali otázky a nalézali na ně odpovědi sami. Přerušit cykly nadmíry myšlenek je to samé. K ničemu to není a nic nám to nedává, jen to vytváří předpojatá očekávání, která nepomohou nikomu z nás. Když už se přistihnete v nějakém cyklu myšlenek, zhluboka se nadchněte a soustřeďte se jen a jen na onen nádech, rozhlédněte se a pozorujte vaše okolí, abyste se jednoduše dostali zpět do tady a teď, zpět do přítomnosti. 

Závěrem.

Je to vše o tom, na co je vaše soustředění zaměřené a jak váš fokus dokážete takto udržet. Ještě jednu věc zopakuji. Máme tu moc, máme možnost volby, o čem chceme přemýšlet.  Procvičujte si rozšiřování vašeho rozsahu pozornosti a vkládání vaší energie do věcí a myšlenek, které vám přinášejí radost.


Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat