3 kroky jak růst (bez ohledu na to, čím si právě procházíte)

Sdílej na Google+

Růst (ve smyslu osobní rozvoj) může být těžký. Nicméně není podmínkou, že to nemusí být složité. Jednoduchost je moje životní filozofie. Aby bylo pro mě něco pochopitelné, musí mi vše v životě sloužit. To se stane pouze tehdy, bude-li vše jednoduché, tedy v nejjednodušší možné podobě. Doufám, že toto dává smysl. Zde jsou 3 kroky k růstu:

Takže když se lidé ptají, co dělám, často říkám, že pomáhat druhým stavět a rozvíjet bezpečné "prostory" - zdravý psychologický prostor pro podporu osobního růstu.  A nezáleží, jestli máte ve svém prostoru díry, praskliny, nebo jej máte zanesený nesmysli. Se vším se dá pracovat, pokud člověk nalezne v sobě - s pomocí druhých - odhodlání posunout se dál, odhodlání růst.

Nezáleží na tom, co jste si prošli - bolestivé rozchody, zápas se závislostí, nebo odchod blízkého člověka. Každý si buduje svůj prostor bezpečí, svůj prostor, v čem žije a cítí a vnímá druhé. Ať už vědomě, či nevědomě, nikoho toto nemine. Nicméně ti z vás, kteří chtějí se svým "prostorem" pracovat vědomě, to mají vždy v životě jednodušší. Proč? umožní nám to lépe a snadněji přijímat, co nám život přinese. 

Zde jsou tři kroky k vybudování sami zbrusu nový prostor, který bude podporovat váš růst bez ohledu na to, co jste procházejí:

Krok 1: Cvičení zrcadla. 

Uvědomte si, že každá část růstu vyžaduje se dívat do zrcadla. To je základ všeho. Praktikování transparentnosti znamená být zranitelní a zároveň upřímný, a přijímat svůj příběh. Musíte být upřímní, zejména sami k sobě. 

Proč je upřímnost (transparentnost) tak důležitá? Jednoduchý příklad. Představte si, že stojíte před zrcadlem. Koho tam vidíte? Vy sami sebe kolikrát přesvědčujete, že tam pokaždé vidíte Fantoma. A tolikrát sami sebe i v tomto přesvědčení utvrzujete. Nevěříte? "Já toto nezvládnu", "Já jsem tak tlustá", "Asi má má učitelka pravdu, jsem blbá." "Nikdy se nestanu umělcem.", "Na tuhle pozici fakt nemám." atd., atd. Připomíná vám to něco? Strhněte tu masku Fantoma a podívejte se do toho zrcadla pořádně. 

Nesuďte se, jen pozorujte, co slyšíte, vidíte a cítíte. Naslouchejte sami sobě. 

Praktikování zrcadla (transparentnosti) znamená, naprostá upřímnost sama k sobě. Tam, kde právě jste, s čím zápasíte. Transparentnost je o tom, jak moc jste odvážní si sami sobě říct, kde jste. A toto vede k druhé polovině cvičení zrcadla transparentnosti: přijetí vašeho příběhu. Většina lidí chce vytrhnout  nějakou kapitolu života; tráví své dny tím, že se litují,  protože předešlé dny neproběhly tak, jak oni chtěli. To je nekonečná past. Uvíznout v tom, co by mohlo být namísto toho, co právě bylo nebo je. Čím více budete přijímat svůj příběh,  takový jaký jej, tím ve svém zrcadle uvidíte to pravé a podstatné. Nikdo, nikdo vám nemůže nikdy vzít to, co v tom zrcadle doopravdy v hloubi sama sebe vidíte, že chcete dosáhnout. Nikdo, jen vy sami. Nikdo, a tečka!

A čím více cvičíte zrcadlo, tím i bohatší bude váš růst. A pokud to nezvládnete sami, je tu okolo vás 7 miliard lidí; jeden z nich vám velice rád pomůže. Už žádné výmluvy. Do akce!

Krok 2: Vytvořte si postoj a pevně v něm stůjte nohama na zemi. To znamená, že s nikým ani s ničím o vašem postoji nevyjednáváte. Váš vlastní postoj je vaše rozhodnutí, které děláte dnes a denně. Každé vaše rozhodnutí s dobrým úmyslem, které uděláte, je správné. Každé rozhodnutí. A pochybovat je normální. Věci, o kterých se  nicméně nediskutuje a nevyjednává, jsou ty věci, které by vám váš "prostor" mohly narušit a zamezit váš růst. 

Většina lidí nicméně se sebou vyjednávat víc, než si sami myslí. Pak se jednoho dne vzbudí a diví se, proč jsou tak nešťastní. 

Takže pojďme udělat rychlý experiment. Vezměte si kus papíru a nadepište si čtyři sloupce pro každou část svého života: Přátelé, Práce, Rodina, a Váš vztah nebo Vaše poslední vztahy. Do jednotlivých sloupcích napište o čem sami ses sebou vyjednáváte. Opravdu o tom přemýšlejte. Vaše přesvědčení? Vaše vášně? Vaše pravdy? Váš hlas? Váše cena? A jaké jsou důsledky? Jaký dopad to má na kvalitu vašeho života a  na samotné přesvědčení, které máte sami o sobě? 

Růst, více než cokoli jiného, je o shledání se s vaším pravým Já. 

Musíte se znovu spojit s tou částí vás samotných, která se ve vašem hrudníku zamkla - naděje, když přišel život a chytil vás. A "životem" mám na mysli smrt, rozvod, rozchod, přechod, něco, kvůli čemu jste nuceni vyrůst tak rychle, že jste dali stranou vše ostatní, abyste se postarali o někoho jiného. Tak rychle jsme vyjednávali, až jsme sami se sebou prohráli.

Tyto druhy silných zážitků a prožitků máme všichni. Je to jen o tom, jak je v sobě  dokážeme zpracovávat. Nic jiného se nepočítá. Nás to může vézt k odpojení od svého pravého já i natolik, že své pravé já nikdy nepoznáme. Stejně jako fantom hrajeme a předstíráme, vstupujeme do rolí, dokazujeme ostatním, předvádíme se drahými věcmi, jsme na druhé zlí, křičíme, nebo se naopak prodáváme pod cenou, předvádíme se, atd. 

Nikdy, pokud si to sami sobě nedovolíme, nepoznáme, kým jsme tam uvnitř, pokud nepohlédneme do zrcadla, nepostavíme se na vlastní nohy a nepřestaneme se sebou vyjednávat. To je postoj, postoj  svém každodenního života.

Krok 3: Budujte si vlastní prostor. 


Začnete-li se zrcadlem cvičit transparentnost a vytváříte-li si vlastní postoj s nohama na zemi, začnete budovat sami zbrusu svůj vlastní nový prostor. Začnete z jiného místa. Nicméně toto je nikdy nekončící proces. Nelze doufat, že to někdy skončí, naopak.

Co nás doopravdy dělá silnější a obratnější je nepřestávat na svém prostoru pracovat. Jakmile jste si vybudovali sami bezpečnější prostor, můžete pracovat na vaší kondičce, jídelníčku, duchovnu, a všem ostatním, co přispěje k budování lepšího života a práci na vašem potenciálu.

A jakou radu do života dáte ostatním čtenářům vy? Podělte se o vaše zkušenosti v komentářích!


Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat