6 ZENových příběhů, které každému něco dají do života I.

Sdílej na Google+

Miluji příběhy. Příběh je tou nejlepší formou, jak si i něco zapamatovat. Nepamatujeme si fakta, ale souvislosti. Tyto ZENové příběhy jsou pro všechny generace a lidi z různých kultur. ZENové příběhy jsou dobře známé pro svou sílu lekcí v meditaci a rozjímání. Všichni se můžeme hodně naučit z těchto šesti ZENových příběhů. 

Jen naslouchejte.

ZENový příběh 1 - Všechno se mění

"Suzuki Roshi, naslouchal jsem vašemu učení a Vašim přednáškám po mnoho let," řekl student během otázek a odpovědí v době po jedné z přednášek, "ale já to prostě nechápu. Mohl byste to prosím v kostce shrnout? Můžete shrnout buddhismus do jedné fráze? " Všichni se rozesmáli. Suzuki se zasmál. "Všechno se mění," řekl. Pak se zeptal na další otázku. 

Ponaučení? Jedno z nejvýznamnějších učení buddhismu je, že všechno se v životě neustále mění a je nestálé. Suzuki Roshi (Shunru Suzuki ze Zen Mind, Beginner`s Mind) se odkazuje na tuto nestálost, když říká, že "všechno se změní." To se jeví jako docela jednoduché učení, ale je to vlastně jedna z nejhlubších lekcí, která se dá naučit. Pokusím se to shrnout do několika slov, jak to jen bude možné.

ZENový příběh 2 - Vyprázdni šálek

Nan-in, japonský mistr Meiji éry (1868-1912), získal žádost od univerzitního profesora, který se přišel ucházet se svou žádostí o Zen. Nan-in jej obsloužil čajem. Nalil šálek svému návštěvníkovi vrchovatě plný, a pak se pokračoval v nalévání. Profesor sledoval jak čaj přetéká přes okraj šálku do té doby, než už se nemohl bránit a zvolal: "Miska je přeplněná. Víc se do šálku již nevejde!" "Stejně jako tento šálek", řekl Nan-in,"jsi i Ty plný svých vlastních názorů a spekulací. Jak Ti mohu ukázat Zen, pokud nejprve nevyprázdníš svůj vlastní šálek?"

Ponaučení? Tento příběh má jasnou pointu vysvětlení: Chceš-li si osvojit něco nového, staré musí pryč. Možná ještě jedna malá připomínka: Vzpomínáte si na film 2012? Tam též mistr na hoře před příchodem obrovské tsunami svému žákovi dává trochu jinou lekci)

A zde jsou pokračování:Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat