Jak bojovat s prokrastinací? 10 praktických rad proti prokrastinaci.

Sdílej na Google+

Těch, co prokrastinují, není zase tak málo - tyto lidi můžeme nalézt všude, dokonce to jste i vy! Je to poměrně známý zvyk odkládali věci do nekonečna. Kdo z nás není občas vinen tím, že prokrastinuje? Otálení je ta nejjednodušší věc, kterou můžeme kdykoli dělat a zároveň nejtěžší věc, kterou zastavit. Prokrastinace může skutečně vysávat naši produktivitu. Tak co s tím? Konec prokrastinace! Jak tedy jednoduše bojovat s prokrastinací?

Obchodní organizace a jejich strategické plány mohou utrpět ztráty kvůli zaměstnancům, kteří nejsou výkonní, souhlasíte? Jak můžete ve vašem týmu říct: "Konec prokrastinace!"?

Jak začít s bojem proti porkrastinaci?

Rozhodování a akce jsou nezbytným předpokladem ke každému úspěchu, takže i ke konci prokrastinace. Takže, co lze udělat pro boj s otálením, tedy abyste překonali větší ztrátu produktivity? 

První věc, kterou musíte udělat, než se pustíte do boje s prokrastinací, aby jste získaly kontrolu nad svým obávaným návykem prokrastinování je pochopit, proč věci odkládáte. Pochopit znamená v prvé řadě být k sobě hodně upřímný(á). Tím, můžete získat nad prokrastinací kontrolu. 

1. Mějte pod kontrolou co vás rozptyluje

Život se stal značně komplexní s příchodem digitálních technologií. Žijeme v neustálém stavu rozptylování se - rozptylují nás naše mobilní telefony, digitální zařízení, sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo Google+ a dalších podobné zdroje. Výsledek? Existuje mnoho pokušení pro otálení, pro to abyste prokrastinovali. Co musíte udělat, je vypnout tato rozptýlení, když jste uprostřed práce. Pop-up upozornění emailů, připomínky, vyzvánění, zavřít prohlížeč se zprávami, nerozptilovat se kolegy, atd. To by jako první pomůže získat kontrolu nad vaším návykem prokrastinování. 

2. Přiznejte si, že prokrastinujete

Mnohokrát máme tendenci vyhýbat se pravdě a realitě. Přijetí reality, že otálíte, že prokrastinujete, je druhým významným krokem, jak s bojovat s prokrastinací. Když si upřímně řeknete, že váš návyk prokrastinace je škodlivý návyk a přijmete to jako fakt, uděláta tak první důležitý krok k osvobození se od prokrastinace a otálení. 

3. Zjistěte, co vám krade čas

Kromě rozptýlení vyvolaných technologiemi, mohou existovat ještě další špatné osobní návyky, které mohou vést k otálení a k prokrastinaci. Čím prokrastinujeme? Děláme jiné věci, než máme. Raději uklízíme, než abychom se učili, raději se bavíme s kolegy, než abychom pracovali na projektech, raději čteme maily, než abychom se připravovali na jednání, atd. Je na nás, abychom rozpoznali seznam těchto návyků a neukázněné sebedisciplíny a nepodlehli jim. 

4. Rozdělte si čas

Priorizujte váš rozvrh, tak, abyste mohli rezervovat tu nedůležitější část dne pro ty nejdůležitější aktivity. A která část dne je ta nejdůležitější? Nejlepší čas celého dne je ta, když jste fyzicky a psychicky na vašem maximu ostražitosti a efektivity. Mějte žrouty vašeho času v merku! 

5. Rozumějte času 

Jedním z nejlepších způsobů, jak něco udělat s návykem prokrastinace, je pochopit hodnotu vašeho času. Vědět, kolik času je třeba pro každou činnost a kolik času je dané aktivitě zapotřebí věnovat. Kolik stojí vaše hodina času? Tento pohled vám pomůže ,aby vaše práce bude hotová; bez ohledu na to, jaké další rozptýlení můžete mít. 

6. Perfekcionismus je zlo 

Jednou z hlavních příčin otálení a proč prokrastinujeme je perfekcionismus. Mnozí z nás cítí, že je třeba počkat na správný okamžik, aby věci dělali perfektním způsobem. To je naprosto špatně.  Nikdo vás nebude hodnotit, jestli jsou věci perfektní, budou vás hodnotiti za to, zda máte čárku - zda jsou věci hotové. 

Nikdy není ideální čas, a žádná práce nikdy nebude 100% perfektní. Nikdy. Nadměrné posedlost perfekcionismus vede k otálení a k prokrastinaci! Prostě dělat práci v daném čase je nejlepší způsob, jak můžete uspět. A tak se zbavíte návyku prokrastinace a zároveň si vybudujete návyk být spolehlivý v tom, co děláte a v tom co vám kdo zadá udělat.. 

7. Tlak ničemu nepomůže! 

Mnoho z vás věří, že vaše otálení a prokrastinace má za vinu zdržování v práci až do té míry, že se cítíte být pod pracovním tlakem. Odkládání a zpožďování skutečně nepomůže zlepšit kvalitu práce. Spíše, můžete skončit jen produkováním nekvalitní práce. Je lepší plánovat dopředu a pracovat směrem k cíli.  I po malých krůčcích, než věci odkládat do nejzašších mezí.

8. Nerozhodnost vede k otálení a prokrastinaci

Potíže při dělání rozhodnutí, odkládání rozhodnutí, vnitřně se dohadovat mezi dvěma vašema rozhodnutí mi - to jsou jednoduché způsoby, jak též prokrastinujete a odkládáte věci. Přestaňte váhat; pusťte se do rozhodování.  Každé rozhodnutí, které uděláte, je správné rozhodnutí, protože to je vaše rozhodnutí.  A navíc, neexistuje žádná chyba, pouze ponaučení. Váš život se změní k lepšímu, věřte mi. Vaše produktivita práce se též zlepší. 

9. Úkol není dost vyzývavý, nebo naopak až moc. 

Jedním z nejběžnějších důvodů pro odkládání věcí a pro prokrastinaci je, že úlohy jsou buď až moc náročné, nebo naopak příliš snadné. Zajímavé, že? Pokud se vám zdá daný úkol až moc těžký, rozložte si jej na malé kousky. Můžete tak mít dostatek pravidelných přestávek na dobití a pro obnovení vaší pozornosti, abyste byli zase efektivnější. Tímto způsobem vyhraje vaše práce nad prokrastinací a nemusíte trpět nudou nebo stresem. 

10. Disciplína 

Disciplínu jsem zmínil na začátku. Disciplína a důslednost je tou nejdůležitějším nástrojem, jak bojovat s prokrastinací a s odkládáním věcí na později. S disciplínou dáte vaší angažované práci přednost před prokrastinací. A nezapomínejte si dávat odměny za to, že dosahujete vašich cílů;)Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat