4 způsoby jak se zbavit manipulace druhými

Sdílej na Google+

Myslím si, že v určitém okamžiku v našem životě máme všichni přítele nebo člena rodiny, který se snaží kontrolovat, kdo jsme a co děláme. Někdy prostě přijde a něco nám řekne, jindy použije obvinění, emoce a další taktiky, aby nás nutit dělat to, co sami chtějí, abychom udělali. Existují způsoby, jak odzbrojit manipulátory a odstranit je z jejich života. 


 Zde jsou 4 způsoby, jak se nenechat manipulovat druhými lidmi:

1. Jednoduše rozpoznejte problém. 

První krok je někdy nejtěžší. To může být obtížné určit vlastnosti manipulátorů a rozpoznat samotného manipulátora v našem okolí. Často to jsou lidé, kteří mají jejich osobní potřeby na prvním místě, budou očekávat, že budete pro ně kdekoli a bleskurychle. Setkáváte se s těmito lidmi často v různých krizích, které vyžadují akci, a to ihned. Zní to jako někdo, koho znáte? Zkuste nejprve rozpoznat, jak s vámi tato osoba přesně manipuluje.  

2. Nyní se jich zeptejte na pár otázek. 

Manipulativní lidé jsou často velmi nároční. Daří se jim kontrolovat své okolí. Naučíte-li se klást otázky, můžete jim zamezit, aby vás řídili. Na co se těchto lidí přesně zeptat? Můžete se zeptat, jaký prospěch to bude mít, když něco uděláte, co po vás chtějí.

Nebo chtějte jejich vyjádření, jak postupovat nebo se jich dokonce můžete zeptat, zda je to vůbec samo o sobě rozumné a nutné. Tím vrhnete světlo na případné postranní úmysly.  A sami rozhodněte, zda se do něčeho pustíte.

3. Umějte říct NE! 


To je váš největší nástroj. Jednoduše říct NE. Není to přesně to, s čím manipulátora odradíte, nicméně alespoň poznáte, jak reagují. Můžete se setkat s takovouto reakcí: "Když to neuděláš, tak já ...", "Víš, jak mě tímhle ubližuješ?", "To nemyslíš vážně, že to teď neuděláš?!" , "Pokud mi to neřekneš, tak se zeptám tvé manželky!" atd. Vyšilují? Hrají oběť? Volají vašim přátelům a rodině? Pomlouvají vás? Už s vámi nikdy nechtějí mluvit? Reakce řekne mnoho.

4. Udělejte si čas.

Někdy říct NE není prostě možné. Místo toho, využijte čas ke svému prospěchu. Pokud víte, že někdo s vámi manipuluje a snaží se vás donutit, abyste něco dělali, co jen oni chtějí, jednoduše řekněte: "Hele, nech mě o tom přemýšlet. Vrátím se k tobě." A tak získáte čas, abyste zase nabrali sílu. A daný čas využijte k tomu, abyste si promluvili s ostatními nebo dokonce i s daným manipulátorem. Čas vám dá prostor udělat správné rozhodnutí, když váháte, nevíte, jak reagovat. atd. Čas je silný nástroj.

A co pomáhá vám,aby s vámi lidé nemanipulovali?


Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat