Co když nemáte gen štěstí?

Sdílej na Google+

Nejsem od přírody šťastný člověk. Není to součástí mé osobnosti, přiznávám. Moje mamka, nicméně, je pochopitelně šťastný člověk. Je opravdu šťastná většinu času a cítí radost ze štěstí druhých.  Ne každý by zvládal to, čím si moje mamka prošla. Od tíživého rozvodu, přes soudní spory s vlastní rodinou, až po bouračku, ze které vyvázla chodíc, živá. Může být také upřímná, když je nešťastná, smutná, nebo rozzlobená, ale má to čemu se říká odolnost, což ji vedle vždy zpátky ke štěstí.  Máte vy gen štěstí?


Když jsem byl mladý, věřil jsem upřímně, že mám právo být šťastný natrvalo z přátel, partnera, z práce, z koupeného auta, technických vychytávek nebo dokonce z duchovního prozření. Vzhledem k mému pomýlenému očekávání jsem životem trpěl a přicházela obrovský emočně trýznivá zklamání. A to trvalo dlouho, než jsem si uvědomit, že zamýšlená řešení mého štěstí mě naopak stahují dolů. Bylo to proto, že jsem se nedokázal zaměřit na správné místo. Zaměřil jsem se na všechny vnější faktory, nikdy ne na můj stav mysli. 

V životě každého z nás přijde určitý druh prozření, kdy si uvědomíte, že nic mimo vás samotných nemůže ze své podstaty způsobovat nebo udržovat opravdový pocit štěstí. Někteří si to uvědomí, nicméně si to nepřiznají a žijí vědomě v oparu vlastní lži. A co ti druzí? Ti co si to uvědomí a přiznají?Jakmile se dostanete z šoku, zjistíte, že držíte klíč k vašemu vnitřnímu stavu mysli. 

Věnujte pozornost tomu, co potřebujete 

Lenka* miluje umění. Obětovala umění vlastní kariéru a její touha potěšit své okolí, manžela ji připoutalo k domácnosti a ke kanceláři. Při koučování zjistila, že je vlastně ve slepé uličce; nic, co dělá, nedrží jejího šéfa nebo i manžela velmi dlouho šťastné, takže to je pro ní velmi vyčerpávající. Po čase jsme s Lenkou došli k řešení: Aby šla po práci na jeden kurz vyšívání. Potom, když zjistila, že je je kurz vlastně inspirující a zábavný, začala na kurzy vyšívání chodit pravidelně. Lenka je stále dříč, ale objevila ve svém životě důležitou pravdu: Tvorba umění je dobrá pro její zdraví a pocit pohody. Toto je důležitý první krok na její cestě ke štěstí. 

Dejte přednost přítomnosti před plánováním

Iva* má zaměstnání na plný úvazek, má koučovací praxi a též  jednoroční dceru. Když si chce její dcera hrát, její první reakce je obvykle nepříjemný pocit. Vidí to jako nudu a ztrátu času. Iva si myslí, že ze všech nejproduktivnějších způsobů jak využít čas, je hraní s kostkami ten nejhorší způsob. Kdo podobnou situaci nezažil. Děláte něco a hlavu máte úplně někde jinde. Otázka na zamyšlení, když by Iva lépe využila čas - prací a ne hraní si se svou dcerkou a kostkami, jak si užije svou dceru?

Po čase si Iva sama uvědomila důležitou věc. Jednou jsem jí navštívil a Iva seděla na zemi se svou dcerkou, plně prožívala její svět. Nechala za sebou prodejní čísla, strategie spolupráce, špatné chování kolegů, seděla na podlaze se svou dcerkou a usmívala se z hloubi svého mateřského srdce. Byla tam jenom pro ní. Prožívala právě daný okamžik. Jedním z klíčů k štěstí je být plně přítomen v místě a čase, bez skepse a bez domněnek. Navíc, hra by měla být aktivita bez cíle! 

Zde je několik tipů, které otevírám svým klientům, kteří chtějí pěstovat svůj gen štěstí: 
  1. Přikloňte vaši mysl k vděčnosti za konkrétní lidi, možnosti, které přijdou do vaší cesty, k daru života, že jste se narodili. Tento postoj vám pomůže ve vašem životě. Zacílit mysl tímto směrem je velmi jednoduché: Jen se zamyslete, co vás dělá vděčné? Rozjímejte nad svými myšlenkami několik okamžiků. 
  2. Přečtěte si knihu, která vás obohatí. To nemusí být vzdělávací nebo s podnikáním související kniha, vůbec ne. Možná, že jste si ji přečetli dávno a pamatujte si ji, a teď se usmíváte nebo máte pocit inspirace. Zeptejte se kolegů nebo přátel na doporučení, pokud nemáte takovou knihu. 
  3. Jednou týdně, buďte laskaví nebo štědří k někomu, koho neznáte. Slyšel jsem o bývalém kolegovi, že pravidelně kupuje dárkové poukázky do fastfoodu a rozdává je bezdomovcům v jeho sousedství. 
  4. Po celý týden, sledujte pouze programy, které vás pozvednou a máte z nich pocit štěstí. To může být obtížné! Ale zkuste dát stranou dramata, horory, násilí, Krimi zprávy a násilí. Vyhledávejte zábavu, která vás inspiruje. 
  5. Zvyšte svůj HQ, váš Humor kvocient. Poslouchejte komiky, čtěte vtipné knihy, vyprávějte vtipy. Snažte se být v blízkosti dětí. Většina dětí kouká na svět způsobem, který přirozeně dává vzniknout humoru a srandě.
*Osoby zde v článku jsou fiktivní, příběhy jsou nicméně reálné a ze života.

Jaromír Průša

šéfredaktor
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně výkonnostním koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuje se zejména na exekutivní coaching, facilitaci workshopů a na profesionální business networking a též na blogování a psaní článků. Více se o něm dozvíte na www.jaromirprusa.com.
Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat