Ovládněte psychologii jednání!

Sdílej na Google+

Zažili jste nepochopitelné jednání druhé strany během prvního jednání? Váš potenciální nový obchodní partner ne a ne se naladit na stejnou notu? Rozhodujících je prvních pár desítek vteřin vašeho prvního setkání, ano prvních pár vteřin může rozhodnout o všem. Udělat na někoho dobrý první dojem, je kolikrát stejně tak důležité, jako umět s druhými jednat. A je pouze na Vás, jak celou situaci ovládnete.

Udělat první dojem je dovednost, ano dá se naučit a ve své podstatě ovládat a vše je to o chápání základů psychologie řeči těla, ovládání a chápání hlasu a porozumění fungování vašeho mozku. Za vším hledejte vědu psychologie.

Odhalte tedy psychologii prvního dojmu a naučte se ovládat komunikaci v jednání.

Zapamatujte si barvu očí lidí.

Když se poprvé s někým setkáte, zapamatujte si jejich barvu očí během toho, když se na ně usmíváte. Váš pohled na daného člověka může možná trvat o pás sekund déle, nicméně stanou se dvě věci. Přímý pohled do očí lidé vždy ocení a pokud v konverzaci přijde řeč na pohled, oči, co viděli,  na co koukali, atd. máte trumfové eso v rukávu: pamatujete si jejich barvu očí.

Sledujte chodidla lidí.

Dávejte pozor na chodidla lidí. Když už vstoupíte do konverzace dvou lidí, kteří spolu hovoří, a jejich chodidla se společně se zbytkem těla neotočí vaším směrem, nejspíše ani nechtějí, abyste se k nim do rozhovoru přidali. To samé platí i naopak. Pokud máte s někým jednání, a jejich tělo není natočeno na vás společně s jejich chodidly, nejspíše chtějí tuto konverzaci co nejdříve ukončit a opustit.

Fenomén nohy ve dveřích.

Jak přimějete lidi, aby pro vás něco udělali? Lidé jsou daleko povolnější pro vás něco udělat, když je nejprve požádáte, aby pro vás udělali něco malého a jednoduchého. Jedná se o vytvoření tzv. postupného závazku, který v lidem vytvoří dojem si myslet, že je vlastně máte rádi. Jak na to? 

Zkuste nejprve daného člověka požádat, aby pro vás udělal něco zcela bezvýznamného a téměř na první pohled nesmyslného. Pokud se dostaví následně odpověď ne, je daleko více pravděpodobné, že skutečný úkol, který jste danému člověku chtěli zadat, doopravdy udělají. Možná toto budete považovat za manipulaci, nicméně s dobrým úmyslem můžete dosáhnout mnoho. 

Určitě jste se též slyšeli o fenoménu prvního daru. Že ne? Dejte někomu malý drobný dárek a bude se cítit vám zavázán.

Malá laskavost.

"Mohu Tě požádat o malou laskavost?" Určitě jste se již někoho takto zeptali. Pokud takto někoho požádáte o malou laskavost, díky kognitivní disharmonii věří mozek dané osoby pevně v to, že pokud pro vás něco udělal ve formě malé laskavosti, tak vás "musí" mít i rád/a.

Vyčkejte s opakováním otázky.

Pokud se druhého člověka zeptáte a daný člověk vám odpoví pouze částečně, jednoduše počkejte. Využijte sílu ticha. Pokud udržíte oční kontakt, druhé strana zpravidla bude pokračovat v povídání a vy rozhodně získáváte v konverzaci navrch, tím, že konverzaci kontrolujete vy a ne druhá strana.

Žvýkejte žvýkačku.

Říká se, že není slušné mít žvýkačku, když s někým jednáte. Nicméně má to své výhody, proč dělat právě opak. Když budete v situaci, ve které byste se cítili nervózně - řeč před publikem, prezentace - zklidní vás to. Proč? Když něco jíte, bere to váš mozek, tak, že byste "přeci nejedli, kdybyste byli v nebezpečí". Rozhodně vás to přinejmenším zklidní, protože žvýkáním vašemu mozku říkáte, že nejste v nebezpečí.

Hlídejte si váš pohled.

Budete-li se dívat přes rameno toho druhého nebo mezi hlavy lidí ve skupině, vaším pohledem jasně naznačujete, jakým směrem se chcete vydat a ke komu chcete vykročit. Pokud člověk vypozoruje, kam se ubíráte, s velkou pravděpodobností se vám bude snažit vyhnout. Dáte-li pohledem hlavy jasně najevo, kam míříte, člověk se vám vyhne, pokud půjdete proti sobě.

Nejlépe se něco naučíte, když učíte druhé.

Připravujete-li se na jednání nebo pokud se učíte něco nového, je neefektivnější způsob, jak se připravit, učit druhé. Poproste kolegu nebo někoho blízkého, aby se stal vaším žákem a vy jste si mohli dané znalosti a dovednosti vyzkoušet předat dál. Nechte je, ať se vás ptají. Pokud jste schopní někoho něco učit, plně danému tématu rozumíte.

Lidé si pamatují pocit, ne informace.

Zanechat dobrý dojem není o informacích a znalostech, je to o pocitech, které v druhém zanecháte. A nezapomeňte, že lidé si zapamatují ne CO jste jim všechno dokázali říci. Lidé si zapamatují to, jaký jste v nich v jednání zanechali pocit.

Pracujte před jednáním s vizualizací a se sugescí.

Před důležitým jednáním změňte svůj psychologický stav a pohled. řekněte sami sobě:" Tyto lidi znám již celý svůj život. Teď se opět potkáme. Už se těším, až probereme, co je na pořadu dne!" Vizualizujte si všechno od podání ruky, průběhu celého jednání, pocitů, které budete mít na konci úspěšného jednání, oční kontakt, rozhovory, které povedete, atd. Čeho se už nemůžete dočkat, že jim povíte?

Držte otevřený postoj, stojíte s rozkročenýma nohama, rukama v bocích, s rovnýma zádama a úsměvem na tváři. toto může znít jako určité klišé, nicméně, pouze vy sami jste zodpovědní za váš psychologický stav a za vaše emoce a nálady, stejně jako momentální rozpoložení. Nepodceňujte sílu sugesce, má neskutečnou sílu, když jí používáte ve svůj prospěch.

Když vcházíte do místnosti, mějte již ten nádherný pocit, že vás každý má rád. To je sebevědomí.

Těšte se před jednáním na daného člověka.

Pokud budete upřímně šťastní, že vidíte druhého člověka, bude tento člověk reagovat úplně stejným způsobem na vás. Nestane se tak možná poprvé, nicméně se tak stane určitě příště.

Buďte vždy klidní.

Když se při jednání na vás někdo naštve, zkuste být za každou cenu klidní. Možná, když zůstanete klidní, rozzuří se ještě více, nicméně v konečném důsledku se budou cítit oni doopravdy blbě, že byli těmi, kteří se naštvali.

Mějte vždy teplé dlaně.

Když někomu potřesete rukou a budete mít teplé a ne studené dlaně, stanete se podvědomě pro druhého daleko více žádoucí a příjemnější. Pokud už trpíte tím, že máte studené ruce, zkuste si je pořádně silně promnout před tím, než někomu potřesete rukou. toto přeci nikdo nemusí ani vidět.

Neberte ostatním vlastní představu jich samých.

Lidé mají o sobě jasný obrázek, nakládejte s tímto velice opatrně. Druzí budou vždy bojovat zuby nehty, aby si tuto svou představu o sobě samých udrželi. Tento fakt používejte velice moudře. Snadno můžete druhého dostat na druhou stranu, aby vás neměli rádi, jen díky tomu, že se dotknete jejich vlastní představě o jich samých.

Falešné navození vzrušení.

Malé přirovnání. Když někoho dokážete na prvním rande vzít někam, kde jim bude bušet divoce srdce - např. paintball, horror v kině, let balónem. Vzrušení dokáže v krvi zvýšit hladinu adrenalinu. To druhému člověku navodí domnění, že si užívá dané rande s vámi, namísto samotné adrenalinové aktivity.

Fyzický efekt stresu.

Fyzický efekt stresu (zrychlené dýchání, rychlý tep srdce, atd) zrcadlí též stejně fyzický efekt kuráže a vaší odvahy. Pokud se tedy cítíte být ve stresu, okamžitě to přeformulujte: Vaše tělo má tu odvahu a necítí žádný stres ...

Oslovujte lidi jménem.

Když už na někoho odkazujete, oslovujte ho jménem. A když už s někým mluvíte, oslovujte jej přímo jménem, lidé to jednoduše mají rádi, když je přímo oslovíte jejich jménem. Pomůžete tak budovat důvěru a dlouhodobý vztah.

Usmívejte se.

Pokud se usmějete i kvůli malé věci, svět bude ihned mnohem šťastnější.

Nabijte se.

Ihned, jakmile se probudíte, sedněte si na okraj postele a "propumpujte" si ruce, s klidem řekněte něco hodně nahlas: joooo! Nabít se můžete kdykoli, kdekoli, když se potřebujete "prospat". Stačí udělat pár dřepů, zaskákat si, protáhnout se, atd. Lidi nemají rádi mdlé lidi bez energie. A jednání, kdy máte naproti sobě polomrtvou rybu, není zrovna příjemné.

Výběr z možností.

Vždy dávejte lidem na výběr, ať mají představu, že mají věci pod kontrolou. Kupříkladu, když se jedná o termín sjednání meetingu jednání: "Který termín vám vyhovuje více, čtvrtek příští týden nebo pátek ve 2 hodiny odpoledne? Nicméně ve skutečnosti máte pod kontrolou situaci jen a jen vy.

Dotyk.

Lidé jsou extrémně citliví na dotyk. I z podání ruky vycítíte, jak je člověk sebejistý, co zamýšlí, jak je naladěný, atd.  (Článek o podání ruky: 10 tipů podání ruky vám prozradí o člověku to podstatné) Znát techniky jak používat ve svůj prospěch dotyk, je jen výhodou.
Jaromír Průša

šéfredaktor
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně výkonnostním koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuje se zejména na exekutivní coaching, facilitaci workshopů a na profesionální business networking a též na blogování a psaní článků. Více se o něm dozvíte na www.jaromirprusa.com.
Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat