Sedíte příliš mnoho? A víte, nakolik vám to škodí?

Sdílej na Google+

Sezení může být po náročném dni, docela příjemný způsob, jak si odpočinout. Nicméně vzhledem k tomu, že mnozí z nás tráví celý den sezením u stolu - v práci, doma u stolu nebo na pohovce před televizí, je dost opodstatněné přesně vědět, jak sezení působí na naše tělo a co způsobuje. Ta odpověď je docela šokující.

Co sezení způsobuje po 3 hodinách?

Jakmile si sednete, elektrická aktivita ve vašich svalech se výrazně sníží společně se spalováním kalorií na 1 kalorii za 1 minutu! Takže jen za tři hodiny dojde k 50% snížení rozšíření tepen a výsledkem je snížený průtok krve. Sedněte si na 24 hodin rovně, a inzulín ve vašem těle ztrácí téměř 40% z jeho schopnosti příjmu glukózy, což zvyšuje extrémně riziko vzniku cukrovky 2. typu. Nicméně věci se od tohoto momentu ještě více zhoršují.

Sedíte více než 6 hodin denně?

Po 2 týdech, co sedíte po dobu delší než 6 hodin denně, se hladina LDL cholesterolu, někdy nazývaného 'špatný' cholesterol, zvyšuje spolu s dalšími molekulami mastných kyselin. To vede pouze k tomu, že zvyšujete riziko přibývání na váze. To není všechno.

Vedle tohoto počet enzymů, které jsou zodpovědné za rozkládání tuků, se sníží. A protože dlouhou dobu již nic neděláte, vaše svaly začínají ochabovat, jejich kontrakce jsou stále slabší a slabší a v konečném důsledku brání čerpání krve do vašeho srdce. 

I když budete pracovat pravidelně, ve chvíli, kdy se přestanete pohybovat, opět se to zhorší v souvislosti, kolik času sezením strávíte. A to je ta děsivé část.

Výzkum ukazuje, že stejně jako cvičení nemusí nutně působit proti vaší váze - nezbavíte se žádných kil navíc -  tak ani kouření nezmírní negativní dopad přílišného sezení.


Sedíte hodně již přes rok?

A o rok později, účinky dlouhodobého sezení se začnou nakupovat. Některé studie u žen dokonce prokázali pokles kostní hmoty více než 1% ročně. S každým rokem 1% kostní hmoty dolů. Děsivé, že? Za co všechno může dlouhodobé sezení.

Myslíte, že váš mozek je důležitější než vaše tělo?  Omyl!

Fyzický pohyb pomáhá nejen pumpovat  krev a kyslík do mozku, ale také posiluje hormony, které zlepšují náladu. Když se nepohybujeme, funkce mozku se začíná zpomalovat. Možná nejvíce šokující je, že po 10-20 letech dlouhodobého sezení 6 hodin denně, můžete prohrát (ztratit) až 7 kvalitativních let zdravého života - to znamená, že let řešení otázky nemocí a smrti. 

Bez dostatečného pohybu se například riziko úmrtí na onemocnění srdce je vyšší o 64%, zatímco riziko rakoviny prostaty nebo prsu se zvýší o 30%.

Kdyby všichni seděli ne více jak 3 hodiny 

A odhaduje se, že průměrná délka života by se zvýšila o celé 2 roky, kdybychom všichni seděli méně než 3 hodiny denně. Co to znamená? Naše těla nejsou navržena tak, aby žila sedavý život. 

A sezení 8 hodin denně v práci je stejně špatné i pro ty, kteří jdou domů a dívají se následně na televizi, stejně tak i pro ty, kteří po práci vyrazí do fitka. 

Sezení může být doslova a do písmene smrtící aktivita. Tak co je to nejlepší řešení?

Nejlepší tipy proti sedavému způsobu života?

Dali jsme dohromady seznam nejlepších tipů k boji proti sedavému způsobu života, bez ohledu na to, jak jste líní, a to za pomoci vědeckého výzkumu a chytrých triků, aby to bylo jooo snadné.  A to až příště! Máte se na co těšit!


Jaromír Průša

šéfredaktor
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně výkonnostním koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuje se zejména na exekutivní coaching, facilitaci workshopů a na profesionální business networking a též na blogování a psaní článků. Více se o něm dozvíte na www.jaromirprusa.com.
Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat