Muž, který sázel stromy (krátký film 1987)

Sdílej na Google+
Mým osobním favoritem je 30 minutový krátký film dle předlohy novely provensálského spisovatele Jean Giona: "Muž, který sázel stromy" (1987), kterou napsal v roce 1953.. Smyšlený příběh o tichém a bezmluvném pastevci Elzéardovi Bouffierovi, muži který sázel duby, buky a břízy v pustých francouzských alpských zákoutích hor a údolí. Poté, co přišel o svou rodinu, Bouffier sázel stromy vytrvale a neustále každý den až do konce svého života. I když se potýkal s mnohými zklamáními a nezdary, ve své činnosti neochvějně pokračoval dál a dál - sázel stromy.


Tento dneska u nás možná trochu opomíjený francouzský autor Jean Giono se proslavil především díly, ve kterých hraje hlavní roli vzájemný, až důvěrný vztah člověka s přírodou. Většinou se tyto příběhy odehrávají v jeho krásné Provence, kde se v roce 1895 narodil a vlastně do své smrti v roce 1970 stále žil.

Příběh Elzéarda Bouffiera, muže, který šel za svým snem

Příběh Elzéarda Bouffiera je dokonalým obrazem nejen Gionovi tvorby, ale i jeho vlastní životní filozofie. Bouffier žije osamocen daleko v horách, kde se stará jen o jednu věc, kterou považuje za nutnou, a tím je sázení nových stromů na pustých svazích zdejších hor.

Kolem zatím prošly obě děsivé světové války, které Bouffier ale ani nezaznamenal, a ani ho nijak nezajímaly. Přesně takový pacifista byl i Jean Giono, který za tyto postoje byl po druhé světové perzekuován. Ne za kolaboraci, ale za svůj nezájem na francouzském odboji.

A tak nějak si dokážu představit i Elzéarda, starého muže, který každý den vychází se svojí kovovou holí a pytlíkem připravených semen do hor, aby sám, bez nějakých sobeckých důvodů obnovil zdejší kraj. Smyšlený příběh o tichém a bezmluvném pastevci Elzéardovi Bouffierovi, muži který sázel duby, buky a břízy v pustých francouzských alpských zákoutích hor a údolí.

Poté, co přišel o svou rodinu, Bouffier sázel stromy vytrvale a neustále každý den až do konce svého života. I když se potýkal s mnohými zklamáními a nezdary, ve své činnosti neochvějně pokračoval dál. Právě vytrvalost a odhodlanost Bouffiera je důkazem jeho neoblomné síly vůle na své cestě za vlastním životním cílem, kterého on dosáhl. Jediný muž – jednotlivec - dokázal velké věci.

Jeho život se naplnil splněním svého snu. 

Díky úsilí tohoto muže se kraj změnil k nepoznání. Příroda se zazelenala na místě, kde nebyl žádný život, vrátili se tam lidé a začali tam opět šťastně normálně žít. Bouffier změnil spousty životů jiných lidí, ať vědomě nebo nevědomě. Jediný muž dokázal z pohledu ostatních nemožné. Nikdo by mu asi nevěřil, že les o rozloze desítek kilometrů čtverečních vysázel sám holýma rukama.

On nehledal nikde odměnu, sám našel vnitřní uspokojení pouze v tom, co s vytrvalou pílí dělal. Dospěl osobního životního štěstí, které lidé hledají často v penězích, kariéře, moci.

Tento krátký film "Muž, který sázel stromy" nám nepředkládá žádné ponaučení jak žít, jen je oslavou čisté oddanosti životu. Tento jednoduchý a poutavý příběh od svého vydání v 50. letech minulého století patří k jedním z nejznámějších děl světa. Příběh se stal předlohou i slavného kanadského animovaného filmu, natočeného v roce 1987 v režii Frédérica Backa.

Český čtenář si může v knihkupectvích nyní vybrat dvě verze. Původní z nakladatelství Vyšehrad s překladem Zdeňky Stavinohové, a v druhém překladu J. Reyneka. Obě vydání jsou v nádherné ilustrované podobě.

Jaromír Průša

šéfredaktor
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně výkonnostním koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuje se zejména na exekutivní coaching, facilitaci workshopů a na profesionální business networking a též na blogování a psaní článků. Více se o něm dozvíte na www.jaromirprusa.com.
Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat