Vzdejte se pěti věcí, abyste dosáhli pravého štěstí

Sdílej na Google+
Když přemýšlíme o tom, co nás dělá šťastnými, budeme pravděpodobně nejprve myslet na věci, které chceme mít a "přidat" do našich životů. Více peněz, lepší dům, lepší město, lepší věci. Víte, o čem mluvím. Myslíme si, že musíme přidat věci, abychom byli šťastní. Možná, že štěstí přijde tehdy, když se naopak něčeho zbavíme a když něco pustíme k vodě. Čeho se vzdát, abyste dosáhli toho vašeho pravého štěstí? Vzdejte se pěti věcí, abyste dosáhli pravého štěstí

Jedná se o 5 návyků, kterých když se zbavíte a přeměníte je v lepší návyky, naleznete opravdové štěstí.

1. Potřeba mít pravdu. 

Když jsem byl mladý, doléhal na mě výsměch, když jsem něco udělal špatně; i od mých nejbližších. Jsme sociální bytosti. Výsměch znamená, že se budete cítit fakt blbě, každý se bude cítit blbě. Takže první věc, samozřejmě, kterou děláme, je udělat všechno pro to, že můžeme mít pravdu - i když se mýlíme. A dostáváme to kolikrát do takových otáček, že lidé od nás utíkají. Když jsem si uvědomil jako dospělý, že nezáleží na tom, jestli jsem měl pravdu, nebo ne, byl jsem konečně o trochu více šťastnější.

"Největší lží dnešní doby je domněnka, že štěstí pramení z dostatku."

 2. Potřeba mít všechno pod kontrolou. 

Mít věci pod kontrolou je do určité míry docela přirozená věc. Když kontrolujeme naše prostředí, můžeme kontrolovat náš osud. Alespoň do určité míry. Ale někdy překročíme onu pomyslnou tenkou hranici naší touhy kontrolovat a sklouzneme k tomu, abychom ovládali. Řídíme naše rodiny, naše spolupracovníky, dokonce i naše přátele. Když opustíte tuto potřebu řídit a ovládat (mít vše pevně v rukou a o všem vědět, má to spousty rovin), mnoho aspektů vašeho života se děje nějak organicky. Spadne vám hodně stresu a zbavíte se hodně velké tíhy, kterou si s sebou nesete.

3. Potřeba obviňovat sebe i druhé.

Tohle je podobný tomu mít pravdu. Všichni jsme někdy něco podělali a zkazili. Neexistuje žádná zkratka toto obejít nebo se chybám a průšvihům vyhnout, prostě se někdy objeví. Můžeme pouze přijmout, že jsme něco zpackali a  musíme jít dál. Dokážete-li to, nevkládáte pozornost do vaší nedokonalosti a neobviňujete někoho jiného. Vy jste to podělali, to je celé. No a? Proč se tak nicméně chováme? proč tak často obviňujeme raději ty "druhé"? Toto chování opět vychází z našich vrstevníků, kteří nás třeba kdysi zesměšnili, poukázali na naší nedokonalost. Nemusíte udělat dojem na nikoho, pouze na nás samotné. Zapůsobit na vaše vašich vrstevníky vlastními chybami? Co to komu dá? Nepotřebujete se z ničeho obviňovat a ani nepotřebujete obviňovat druhé.

4. Potřeba stěžovat si. 

Stěžovat si vám dá dobrý pocit! Jestliže vás něco štve, je skvělé, abyste to dostali z vašeho hrudníku ven. Nicméně stěžovat si, aniž byste následovali nějaké kroky k tomu, abyste opravili daný problém, je zbytečné a okrádá vás jen o vaši energii. Negativní energie (ve formě stěžování si bez řešení, tedy bez uvolnění tohoto napětí vyvolaného stížností) vám často dělá problémy, že? Okrádá Vás o vaši energie více a více.  A vy to jen potřebujete dostat pryč z hrudníku. To je v pořádku. Udělejte i druhý krok: Napravte tyto problémy.

5. Potřeba vše pojmenovat. 

Rasové, sexuální, náboženské a filozofické, vědecké, odborné, atd. názvosloví je všude. Lidé mají hlubokou touhu někam patřit a tak dávají na to, aby i nejmenší triviální rozdíly pojmenovali a dali věcem "jasný" význam. Lepí i štítky s názvem a kategorií, typem a druhem i na sebe samé. Navzájem se štítkují, dohadují se o tom, zda to je x nebo z. To nám slouží pouze k tomu, abychom v sobě samých vytvářeli neštěstí, neštěstí v naší společnosti. Všichni pak žijí v domněnkách a představám pojmenovaných a kategorizovaných věcí a lidí, kde nic není tak, ak se zdá. Když pustíte potřebu vše označovat a pojmenovávat, začnete si uvědomovat, že každý z nás je lidská bytosti, které cítí přibližně stejné pocity a přemýšlí o stejných věcech. Věci prostě jsou, stejně jako lidé. Nechte věci a život plynout.


"Dáte-li někomu jméno, kradete mu křídla."


Pokud dokážeme v sobě přijmout, že není nutné vše označovat jasným jménem, stejně jako že je zbytečné si stěžovat, obviňovat druhé a sebe sama a mít nad vším a nad všemi kontrolu, aby bylo vše v pořádku, staneme se sami mnohem šťastnější.

A jaký je váš recept na štěstí? Podělte se o to, co funguje vám v komentářích!


Jaromír Průša

šéfredaktor
Mé jméno je Jaromír Průša (@nacesteskoucem) a zabývám se profesně výkonnostním koučováním, lektorováním a profesionálním networkingem. Specializuje se zejména na exekutivní coaching, facilitaci workshopů a na profesionální business networking a též na blogování a psaní článků. Více se o něm dozvíte na www.jaromirprusa.com.
Sdílej na Google+

eMozek.cz - Objevte svůj pravý potenciál!

    Komentář na Bloggeru
    Komentář na Facebooku

0 komentářů:

Okomentovat